Punkt sprzedaży i produkcja:

Żygląd 34; 86-221 Papowo Bisk
tel. 516 336 873
zk-granitus@wp.pl

 

Sprawdź jak do nas trafić:

 

Marmur – jak uniknąć niepotrzebnych przebarwień?

Marmur to jeden z najszlachetniejszych kamieni, a zarazem szansa na stosunkowo prostą przemianęnaszego domu albo biura. Bo komu nie marzy się stąpanie po marmurach? Jednak pamiętać trzeba, że jest to kamień bardzo wrażliwy.

Marmury występują w wielu barwach i odcieniach, w zależności od domieszek rozmaitych substancji. Mogą być białe, żółte, szare, różowe, czerwone, brązowe, zielone, czarne. Ten miękki kamień łatwo daje się ciąć i polerować. Pochodnym marmuru jest konglomerat marmurowy, zwany aglomarmurem. Ten sztuczny kamień powstaje z przeróbki pokruszonych i zmielonych skał marmurowych. Aglomarmur, ani wyglądem, ani właściwościami niema nie ustępuje marmuroi naturalnemu, jest natomiast znacznie od niego tańszy.

Wadą marmuru – o ile w przypadku tak szlachetnego tworzywa można mówić o wadach, dla arystokracji bowiem właściwsze byłoby pojęcie "kaprys"-jest jego duża nasiąkliwość, mogąca prowadzić do przebarwień. Problem ten dotyka zresztą nie tylko marmurów. Dziś na rynku wiele jest atrakcyjnych płytek podłogowych z takich materiałów jak granit czy gres. Ich ceny są dość umiarkowane, stanowiąc więc atrakcyjną ofertę. O ile pamięta się o niebezpieczeństwie owych przebarwień. Te zaś powstają przede wszystkim na skutek zastosowania nieodpowiedniej zaprawy klejącej. Nieodpowiedniej, bo opartej na szarym cemencie. Ta barwa jest zbyt intensywna i szczególnie w przypadku jaśniejszych płytek boleśnie rzuca się w oczy.

Jak tego uniknąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie zaprawa klejąca do pytek, przygotowana na bazie białego cementu, np. Atlas Karo. Nadaje się ona do przyklejania płytek z kamienia, np. marmurów naturalnych i syntetycznych (powstałych z połączenia mączki marmurowej i żywic) oraz płytek innych materiałów nasiąkliwych. Dzięki zwiększonej elastyczności i przyczepności nadaje się zarówno do przyklejania płytek zarówno na tarasach i balkonach, jak i na podłożach w systemie ogrzewania podłogowego. Jeśli wykorzystujemy ją do przyklejenia płyt dużego formatu, szczególną uwagę trzeba zwrócić na całkowite wypełnienie kejem przestrzeni pomiędzy podłożem a płytkami. Tu szczególnie nie powinno być pustych miejsc. Jeśli podłoże jest bardzo chłonne, należy je zagruntować emulsją Atlas Uni-Grunt. Maksymalna grubość zaprawy klejącej wynieść powinna 5 mm, minimalna 2 mm. Płytkę z marmuru dociskamy do podłoża, a następnie dobijamy przy użyciu gumowego młotka. Czas na skorygowanie jej położenia wynosi 10 minut od przyklejenia. I tu - uwaga! – nie wpadajmy w panikę, jeśli przebarwienia mimo wszystko wystąpią, Znikną one po mniej więcej 7 dniach, gdy zaprawa klejąca całkiem wyschnie.

Źródło: Super Nowości 27.06.2007