Punkt sprzedaży i produkcja:

Żygląd 34; 86-221 Papowo Bisk
tel. 516 336 873
zk-granitus@wp.pl

 

Sprawdź jak do nas trafić:

 

Schody kamienne–metody zabezpieczeń przed poślizgnięciem

Niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na kamiennych schodach jest tematem poruszanym przy każdej takiej realizacji. Trudno w tym miejscu o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż metod zabezpieczenia się przed poślizgnięciem na schodach kamiennych jest wiele i zależą nie tylko od tego, czy omawiamy schody zewnętrzne, czy wewnętrzne, ale również od tego, w jakim obiekcie się znajdują (prywatny dom czy budowla użyteczności publicznej), a nawet od sąsiadującego z nimi otoczenia. Metody zabezpieczenia przed poślizgnięciem się na schodach należy, bowiem dobierać współmiernie do niebezpieczeństwa i prawdopodobieństwa wystąpienia tego zdarzenia.

Przyjmuje się powszechnie, że na schody zewnętrzne bezpieczne są faktury chropowate: groszkowana, płomieniowana, piaskowana, łupana, grotowana, ciosana, krzesana itp. Natomiast prawda jest taka, że żadna faktura nie gwarantuje bezpieczeństwa, gdy spadnie śnieg.

Idealnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo dla użytkowników schodów zewnętrznych w okresie zimowym, są okładziny podgrzewane elektrycznie. Systemy przeciwoblodzeniowe składają się z kabli grzejnych, termoregulatorów oraz zestawu czujników wilgoci i temperatury. Systemy te są w pełni zautomatyzowane, a instalacja grzewcza całkowicie bezpieczna. Na podstawie bieżących pomiarów temperatury i wilgotności system sam określa, czy istnieje konieczność rozmrażania danej powierzchni, po czym – w razie konieczności – włącza się samoczynnie. Oznacza to, że na przykład w mroźne, lecz suche dni system nie będzie pracować, natomiast gdy czujniki zarejestrują wilgoć na ochranianej powierzchni, a temperatury powietrza i gruntu zaczną zbliżać się do zera, wówczas instalacja grzewcza zostanie uruchomiona.

Na schodach wewnętrznych, zwłaszcza w domach, nie ma potrzeby stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń antypoślizgowych. Wykonanie schodów z kamienia w fakturze polerowanej w obiektach użyteczności publicznej wymaga zastosowania zabezpieczenia przed ewentualnym poślizgiem. Do takich zabezpieczeń zaliczamy np. różnokolorowe, chropowate taśmy samoprzylepne, wykonane z odpowiednio uszlachetnionej gumy profile antypoślizgowe, wmontowane w stopnice profile mosiężne, stalowe lub aluminiowe czy choćby tylko wykonane w stopnicy nacięcia.

Sławomir Mazurek Studio JASA, Wrocław